Můj účet
    Log in
Otehotnění
1. Trimestr
2. Trimestr
3. Trimestr
Porod
TěhotenskáKalkulačka.cz

  Komplikace porodu: Endometritida
Jednou z poporodních komplikací je mateřská horečka. V prvních 24 hodinách od porodu je obvykle horečka odpovědí matčina organismu na právě překonanou zátěž. Po vaginálním porodu je horečka častá a většinou neznamená žádné riziko.

Pokud však horečka přetrvává i po 24 hodinách, je třeba myslet na puerperální endometritidu, které se někdy říká i horečka omladnic. Endometritida je způsobena průnikem bakterií z vaginálního kanálu do dělohy a infekcí její výstelky. Horečka je obvykle nad 38 stupnů Celsia, přidává se bolest břicha, třesavka a zapáchající výtok. Může se obnovit poporodní krvácení.



Ve vagíně se nacházejí nejrůznější bakterie a proto je endometritida obvykle polymikrobiální (mnoho různých druhů bakterií). Nacházíme gram pozitivní i gram negativní bakterie, anaerobní bakterie i mykoplazmata.

Sexuálně přenosné nemoci jako Kapavka nebo Chlamydie nebývají častou příčinou poporodní horečky, tyto však mohou být zdrojem infekce v případě umělého přerušení těhotenství nebo způsobovat endometritidu u netěhotných žen.

Endometritida se nejčastěji vyskytuje po císařském řezu, hlavně neplánovaném. Další příčiny jsou příliš dlouhý porod, příliš dlouho odtečená plodová voda, přiliš časté vaginální vyšetření a podobně.



Léčba je intravenózní širokospektrálními antibiotiky jako například Klindamycin s Gentamicinem a má se podávat dokud je pacientka bez horečky alespon 24 hodin.

Nezachycená endometritida může přejít až do septického šoku, proto ji nelze brát na lehkou váhu. V případě, že máte horečku a bolesti břicha v prvních 6 týdnech po porodu je třeba jít na pohotovost.


TěhotenskáKalkulačka.cz | @ | |