Můj účet
    Log in
Otehotnění
1. Trimestr
2. Trimestr
3. Trimestr
Porod
TěhotenskáKalkulačka.cz

  Jak otěhotnět
Jak otěhotnět je velmi častá otázka a velký problém. Většina párů se pokouší praktikovat plánované rodičovství, což znamená počít miminko tehdy, když jsou na to nejvhodnější podmínky. Proto existuje antikoncepce, ta však nikdy není 100% (Viz článek o účinnosti antikoncepce).


Některé ženy se však pokoušejí otěhotnět dlouhý čas bez výsledku. Proto přinášíme základní přehled metod, které popisují kdy je nejvyšší šance otěhotnět.



V případě, že jste zdravá a máte pravidelný cyklus, vypočtete si kdy je nejvyšší pravděpodobnost ovulace podle naší kalkulačky (nad textem). U většiny žen to bývá uprostřed cyklu. U pravidelného cyklu (28 dnů) - to bude mezi dny 12 až 16 počítáno od prvního dne poslední menstruace. Proto si naplánujte oplodňovací akt do těchto dnů (Viz článek o druhém týdnu těhotenství).

Menstruační cyklus ma 3 fáze:

- Nefertilní fáze: před ovulací
- Fertilní fáze: období 5 az 7 dní uprostřed cyklu - několik dní před a 1 den po ovulaci
- Nefertilní fáze: více než 24 hodin po ovulaci

Bazální teplota:
Měření bazální teploty není velmi spolehlivá metoda určování ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). Bazální teplota se měří ráno, dříve než vstanete z postele. Zvyšuje se cca o 0.5 az 1C s ovulací. Jelikož poslední bazální teplotu jste si měřila pravděpodobně před 24 hodinami, nevíme přesně kdy ovulace nastala, pokud je dnes ráno vyšší o 0.5 az 1C. Je možné, že k ní došlo již před 23 hodinami. Protože vajíčko přežívá mimo vaječníka pouze 24 hodin, může být dnes ráno už pozdě na úspěšné oplodnění. Proto je třeba používat i jiné metody a kombinovat je dokopy.



Měření bazální teploty v kombinaci s výpočtem plodných dnů zvýší pravděpodobnost otěhotnění. Takže, pokud jste dnes právě v dnech 12 az 16 počítaných od prvního dne poslední menstruace (za předpokladu 28 denního cyklu) a dnes ráno je Vaše základní teplota cca o 0.5 až 1C vyšší, pravděpodobně nedávno proběhla ovulace a Vy jako pár, byste měli mít za sebou už několik dnů práce na Vašem miminku. Vaše vajíčko má životnost pouze kolem 24 hodin, proto je důležité aby se během této doby střetlo s partnerovým spermatem. Spermie jsou schopny přežít 2 až 4 dny v cervikálním moku. Proto doporučujeme začít zkoušet otěhotnět již 2 až 4 dny před ovulací, během ní a hlavně 24 hodin po ovulaci. Sbírejte na to síly několik dnů před tím :-)

Přesto je však šance že otěhotnět, jen 85%.

Ovulační metoda:

Tato metoda je založena na pozorování cervikálního výtoku a konzistence čípku.
- Pomenstruační výtok je buď žádný nebo jen minimální; čípek je tvrdý, zavřený a vtáhnutý
- Předovulační výtok je žlutý nebo bílý, lepivý; čípek je měkký, pootvořený a vlhký
- Ovulační výtok je čistý až průzračný, roztažlivý a lepivý; čípek je měkký, pootvořený a vlhký
- Postovulační fertilní výtok je hustý, neprůhledný, lepivý; čípek je měkký, pootvorený a vlhký
- Postovulační nefertilní výtok je minimální nebo žádný; čípek je tvrdý, zavřený a vtáhnutý



Nezapomente, na miminko třeba dva. Zdravé vajíčko od mámy a zdravé sperma od otce. Mužská neplodnost je více častá než se všeobecně předpokládá. Obzvlášť muži, kteří požívají nadměrné množství alkoholu mají výrazně snížené množství aktivních spermii. Proto, pokud nemůžete otěhotnět po dobu 1 roku, je třeba provést i analýzu partnerova spermatu.

Nejčastějšími příčinami infertility (neplodnosti) u žen jsou anatomické abnormality. Tyto mohou být vrozené nebo získané. Získané jsou většinou výsledkem infekce pohlavních cest (kapavka, chlamydie, syfilis) nebo jsou způsobeny manipulací v děloze jako například při umělém přerušení těhotenství.

Navzdory vší vědě však mnohdy neumíme najít žádnou příčinu infertility.



Jak neotěhotnět 1.Týden
TěhotenskáKalkulačka.cz | @ | |